Eddigi témaköreink során megnéztük az alapvető videószerkesztési műveleteket, ilyen volt a vágás, hang hozzáadása, exportálás, stb.... Ebben a témakörben a fix állókép hozzáadásával ismerketünk meg.
A témakör elsajátítása érdekében elvégzett előkészületi munkák:
- letöltöttem a YouTube-ról a Magyar népmesék sorozatnak egy másik epizódját, a címe: A só
- A videó végéről töröltem a stáblistát, csak az audió részt hagytam meg.
- prezentációszerkesztő programunk segítségével létre kell hoznunk egy olyan - egyetlen diából álló - bemutatót, amely tartalmazza a stáblista első állóképét
- Ezt a diát kell elmentenünk képként, majd
- az így elkészített képet hozzá kell fűznünk a videónk végéhez
- és elmentenünk (exportálnunk) - esetleges továbbszerkesztéshez - .mlt kiterjesztéssel, továbbá lejátszáshoz .mp4 formátumban egyaránt
- direkt módon hozzáfűzzük a képállományt a videónk végéhez
- új videósáv hozzáadásával külön tracken végezzük el a műveletet.
Mintafeladat
- variáció: az állókép közvetlen hozzáfűzése a videóhoz
- Nyissunk egy üres prezentációs állományt (de lehet akár egy nekünk tetsző sablon is), és hozzuk létre a diaképet. Mentsük el a diát valamilyen képformátumban, például .png kiterjesztéssel
- Indítsd el a Shotcut alkalmazást, határozd meg a kimeneti könyvtárat, majd nyisd meg a letöltött videót. A Fájl - Megnyitás opcióval a projekthez tudod adni a létrehozott képállományt is. Állítsd a lejátszófejet 00:06:14 és 00:06:15 közé, ahogy a mintán látod. Azért erre a pozícióra, mert innen kezdődik az üres képernyő-csak hang van állapot.
- Nyisd meg a képállományt, majd egy "drug & drop" egérművelettel húzd az idővonal megfelelő részére.Pontosan illeszd egymáshoz a két állományt. A kép megjelenését illetőleg két lehetőség közül válatsz:
- a teljes film végéig láthatóvá teszed -> ekkor egér segítségével a kép beillesztésének jobb oldalát beállítod a videó végéhez
- rövidebb időre állítod az Idővonalon -> mi most ezt a lehetőséget választjuk, mert a Gyakorló feladat majd ennek a videónak a tovább szerkesztése lesz majd.
- Végül mentsd el .mlt formátumban a további szerkeszthetőség érdekében, illetve exportáld .mp4 formátumba és kész!
- variáció: kisegítő track használata Ezt a variációt azért nem magyarázom részletesen, mert igazából majdnem teljes egészében megegyezik az előzővel, azzal a különbséggel, hogy már kezdőlépésként különválasztod a kép- és hangállományt egy-egy tracken.
FONTOS: a billentyűzeten lévő balra és jobbra mutató nyilak segítségével képkockánként tudod léptetni a videót!
Különítsd el a hangsávot a videótracktől!
(Segítségül egy markert [jelölőt] is hozzáadhatsz, melynek segítségével még jobban láthatóvá teszed az elkülönítést! -> az ábrán zöld színnel jelölve.)
első variáció | második variáció |
Gyakorló feladat
- Folytasd és fejezd be a minta feladatsort a teljes stáblista elkészítésével. Ehhez még három diaképre lesz szükséged. Az alábbi dokumentum - diánként - tartalmazza a hiányzó stáblistát. Ügyelj arra, hogy a végén, az utolsó diakép pont a zene végére fejeződjön be, továbbá figyelj arra is, hogy egy-egy diakép annyi ideig legyen látható, amennyi elegendő annak az elolvasására!
- további stáblista: itt