Az effekt jelentése -> különleges hatás
A Shotcut alkalmazás nagyon sok audió és videó effektet biztosítít a látványosabb filmek elkészítéséhez. Ezek között vannak olyanok, amely kifejezetten jól sikerültek, de bizony megtalálhatók olyanok is, amelyek kizárólag a "nyugalom megzavarására" alkalmasak, azaz mindenre jók, csak arra nem, amire fejlesztették őket.
Annak eldöntése, hogy a sok közül melyiket használjuk, mindenkinek a "magánügye", azonban érdemes megfogadni az alábbi néhány jótanácsot:
- Ne használj túl sok effektet, mert zavaró lehet az összhatás!
- Lehetőleg - ha csak nem ez a célunk! - ne "robbanjon be" az effekt a snittbe! Használj átmeneteket a vágott részeknél!
- Mindig próbálj meg olyat alkalmazni, amely illeszkedik a tartalomhoz is!
A többi felfedezése Rád vár, amely látványos szórakozásnak ígérkezik! Kellemes időtöltést!
(FONTOS: azok az effektek, amelyek elnyerik a tetszésedet, érdemes "csillaggal ellátni", azaz hozzáadni a Kedvencekhezt!)
Mintafeladat:
A mintafeladat videója a Nemzetközi Űrállomás életét mutatja be. Mrs. Sonny Williams űrhajósnő közreműködésével olyan mindennapos kérdésekre kaphatunk választ, mint például:
- hogyan mosnak fogat az űrhajósok?
- hol- és hogyan alszik a legénység?
- milyen testedzési formákat űznek?
- vagy hogyan használják a konyhát?... stb....
A forrásállományok:
- bevezető vágókép
- hálófülke
- fürdőegység és fogmosás bemutatása
- toalett használata
- a konyha
- kerékpározás
- az űrruha és a légzsilip
- a kupola
- súlyemelő eszköz - sportolás?
- a rakodótér
- a központi egység
- az űrkabin
A 0. lépés minden esetben a Shotcut megnyitása, illetve az adott mintafeladat elkészítéséhez tartozó részegység(ek) letöltése és elhelyezése az Idővonalon, de erről csak itt, egyszer teszünk említést.
FONTOS: meg kell jegyezni, hogy adott vágóképre nem kzárólag egyetlen egy szűrőt alkalmazhatunk, hanem akár többet is.
No, és akkor mindezek után lássuk a medvét!
- Indítsd el a szűrők hozzáadását a Szűrők ablak megnyitásával. Nézzük, mit tartalmaz a felbukkanó munkaablak.
- 1. -> szűrő hozzáadása
- 2. -> szűrő törlése
- 3. -> szűrő másolása (a beállított értékekkel)
- 4. -> szűrő beillesztése (rögzítése)
- 5. -> milyen szűrők vannak hozzárendelve az adott vágóképhez->
- 6. -> a kijelölt szűrő tulajdonságainak beállítása és módosítása
- Videó fokozatos megjelenítése/Hang fokozatos megjelenítése A legelső, és talán a legegyszerűbb - ezáltal a
leggyakrabban használt szűrő-páros. Általában együtt alkalmazzák, ezért itt is együtt kerül tárgyalásra. Az effekthez töltsük le a
bevezető vágóképet.
Ennek a szűrőpárosnak a használatával azt fogjuk elérni, hogy a snitt teljesen sötét háttérből "világosodjon ki", ill. a hozzátartozó audió rész is fokozatosan teljesedik ki.
Beállításához az egérmutatóval közelíts a vágókép bal felső sarkához addig, amíg meg nem jelenik egy fekete karika. Ragad meg az egérrel ezt a karikát és húzd el a kívánt hosszig.
- Áttűnés: nagyon rossz hatást tud kelteni az, ha két vágókép élesen elhatárolódva jelenik meg egymást követően. Ezen segít az "áttúnés" effekt.
Elklészítéséhez két snittre lesz szükségünk. Legyen ez a hálófülke és a fürdőegység és a fogmosás bemutatása elnevezésűek. - "hálófülke" snitt végéről csak kb. 15 mp maradjon meg (ez lesz majd az 1-es számú snitt), illetve
- a "fürdőegység és fogmosás bemutatása" snitt elejéről szintén csak 15 mp maradjon meg (2-es számú snitt)
- Gauss-elmosás: ez a szűrő is igen-igen kedvelt a kép- és fotószerkesztésben is. Lényege, hogy a vágókép egy bizonyos időtartamra
"elhomályosul", felismerhetetlen lesz.
- jelöld ki a középső részt
- a "+" gombra kattintva nyisd meg a szűrők listáját
- Válaszd ki a Gauss-elmosást. (Vagy a "Kedvencek" között, vagy a "Videók" között találod
- Állítsd be a csuszkán a kívánt értéket, míg
- végül kattints a "Szűrő beillesztése" gombra
- Tükör: ez a szűrő inkább a "jópofa"-, sem mint a "hasznos" kategóriába sorolható. Ugyanarra a snittre fogjuk alkalmazni, mint az előzőt. Ehhez töröljük a Gauss-elmosást, majd jelöljük ki "Tükör" effektet, határozzuk meg az szűrő tulajdonságai közül a "Fent" módot, illesszük rá a "Szűrő beillesztése" gombbal a snittre, majd nézzük meg a hatást.
- "Csőlátás" - Equirectangular Mask: Ennek a szűrőnek a segítségével a vágóképen egyfajta "csőlátást" hozhatunk létre. Ez már inkább lehet hasznos, mint érdekes. Vágjuk meg a snittet, jelöljük ki azt a vágókép-részletet, amire alkalmazni szeretnénk, majd a lejátszófejet pozícionáljuk a kijelölt snitt fölé és alkalmazzuk rá az Equirectangular Mask szűrőt a már tanult módon.
- "Kép a képben" - Blur: Pad Ennek a szűrőnek a segítségével megvalósíthatjuk a "kép a képben" effektet, méghozzá úgy, hogy az a beállított "élesen megjelenített képrészlet" mellett a snitt fennmaradó részére meghatározhatjuk a csúszka mértéke szerinti homályosítást.
![]() |
Amennyiben a technikát a kijelölt vágókép végén alkalmazzuk, akkor az elhalkulás/elsötétítés lesz az eredmény.
![]() |
![]() |
az effekt bemutatása (Megjegyzés: mivel az első vágóképen nincs hang rögzítve, ezért a hangot csak képzeld oda!) |
Nincs szükségünk két ilyen hosszú snittre az effektus érzékeltetéséhez, ezért készítsd elő a két vágóképet az effektus bemutatásához úgy, hogy a
Ezután a 2. számút ragad meg az egérrel és húzd rá az 1. számú végére. Az eredmény egyfajta "áttűnés"-ként jelenik meg, iránya a bal oldali vágóképből a jobb oldali snitt. Minél hosszabb az átfedésed, azaz minél "hosszabban húzod bele" az egyikből a másikat, annál hosszabb ideig fog tartani majd az áttűnés. Az Idővonalon az alábbit képet látod:
![]() |
az effekt bemutatása |
Ezt a maradékot is bontsd fel három egyenlő időegységre. Az elmosást a középső részre fogjuk alkalmazni. (Már ebből is láthatod, hogy a szűrők nagy részénél ki kell jelölni azt a részt, amelyre az adott effektet illeszteni szeretnéd!)
Lépések:
![]() |
![]() |
az effekt bemutatása |
![]() |
az effekt bemutatása |
Eredmény
![]() |
|
beállítási értékek | az elkészült szűrő |
- A minta-szűrők bemutatása véget ért. Már az elején jeleztük, hogy a mintafeladat megoldása nem jelenti azt, hogy az összes effektet "végig rágjuk".
A gyakorló részben a megadott források segítségével próbálj meg minél több szűrőtípust megvizsgálni. Azokat a szűrőket, amelyek tetszenek, helyezd el a "Kedvencek" között úgy, hogy a mellette lévő csillagra rákattintasz. - A tanóra ideje alatt járd körbe az iskolát. Készíts min. 10-12 db - de inkább több! - max. félperces snittet az intézmény különböző helységeiről. Ne feledkezz meg a
kollégiumról sem! (A pincét és a padlást - ha van! - kihagyhatod.) A snitteket töltsd fel a OneDrive fiókodba!
Az elkészült vágóképek szerkesztésével állíts össze egy 3-5 pereces bemutató filmet a Vszk-ról. Használj aláfestő zenét is! A telefonod "vízszintesen" tartsd!
Figyelj a személyiségi jogokra, azaz a vágóképeken felbukkanó személyek NE legyenek felismerhetők! - Készíts természetfilmet! Ehhez, például ha
- tél van: -> keress egy madáretetőt
- tavasz vagy ősz van: -> keress egy nyíló/kinyílt virágot
Az így kapott állományból vágd ki az "üres" részeket. A keletkezett vágóképekre alkalmazz szűrőket, ill. helyezz el a hangulathoz illő aláfestő zenét is!