Minden táblázatkezelő alkalmazásnak alapvetően fő feladata, hogy segítségükkel különféle számításokat, kereséseket tudunk végrehajtani az adott táblázaton belül, továbbá amennyiben módosítjuk a rögzített adatokat, akkor a számított adatok is igazodnak a változásokhoz. Ezeket az adatokat szemléletesen meg tudju jeleníteni például különféle diagramtípusok segítsétével.
A táblázat adatainak csoportosítása:
- Alapadatok: -> azok az adatok, amelyeket a táblázat elkészítése során saját magad begépelsz
- Számított értékek: -> azok az adatok, amelyek valamilyen számítás révén keletkeznek
- általános
- dátum
- egyéni
- idő
- pénznem
- szám
- százalék
- szöveg
Mindezekkel majd az adott feladat keretén belül részletesebben is megismerkedünk.
És most lássuk, mivel és hogyan tudjuk számításra bírni az excelt!
Ahhoz, hogy a számítandó adatok tényleges kiszámításra kerüljenek, két lehetőségünk van.
- használjuk az excel beépített függvényeit
- vagy saját magunk által készített képletre hagyatkozunk, vagy
1, Beépített függvények (képlet) használata
A képlet, vagy másnéven függvény nem jelent mást, mint annak a meghatározását, hogy az adott cella értéke miként kerüljön kiszámításra.
Elmondható, hogy az excelben minden függvény külső megjelenési alakja (szintaktikája) így néz ki:
függvény_neve ( attribútum_1 ; attribútum_2 ; attribútum_3 ; ... ; attribútum_x ) |
Konkrét példa: az A1-es cellában, a SZUM függvény segítségével jelenítsük meg az attribútumként felsorolt cellákba írt értékek összegét:
=SZUM ( b3 ; c4:F4 ) |
![]() |
Az előző példánál maradva ugyanazt a matematikai összefüggést megfogalmazhatjuk saját magunk által készített képlet segítségével is. Ekkor az A1-es cellába kattintva a következő képletet írhatjuk (ugyanúgy "=" jellel kezdve!):
=B2 +C3 +D3 +E3 +F3 |
![]() |
Már most könnyen belátható, hogy amennyiben lehetséges, használjuk az excel saját, beépített függvényeit!
3, Az alábbi feladatokat oldjuk meg tanári segédlettel, illetve ahol a feladat jelzi önálló munkával!- Tanári segédlettel (magyarázattal) oldd meg az első feladatot!
Töltsd le az "Első feladatsor" munkafüzetet, majd nyisd meg és végezd el a megadott műveleteket.
Ahol lehetséges, alkalmazd a képletmásolás műveletét! - Készítsd el az alapszorzótáblát. A piros színnel jelzett mezők számított értékek, azaz képletmásolást és cellarögzítést alkalmazz!
- A táblázaton egy utazóügynök havi útnyilvántartását látjuk. Az ügynök a saját gépkocsiját használja, amely 100 km-en a D1-es cellában szereplő mennyiségű benzint fogyasztja A benzin ára a B1-es cellában van.
- Készítsd el a táblázatot a látható formai beállítások betartásával! (Ügyelj a táblázat külső és belső keretezésére is!)
- Úgy old meg a feladatot, hogyha megváltoztatjuk a B1-es és D1-es cellák adatait, úgy a változást a megoldásod is kövesse!
- Az E oszlopban megjelenő adatok két számjegyre kerekítve jelenjenek meg!
- Az E9-es cellában megjelenő érték fehér színnel jelenjen meg.
- A teremszépségverseny értékelése (tizedesjegyek, ezres tagolás) Az Irka Iskola diákönkormányzata minden évben teremszépségversenyt hirdet, a legjobb osztály egy egynapos kirándulást kap jutalmul. A tantermeket három szempont alapján értékelik, minden szempontra legfeljebb 10 pont kapható.
- A jelzett helyen készítsd el és formázd a táblázatot.
- A VÉLETLEN.KÖZÖTT függvény segítségével a B3:J5 tartományban 1-10 között képezz random értékeket. Az átlagértékek két tizedesjegy formában jelenjenek majd meg.
- Értelmezd önállóan a táblázatot, majd számítsd ki a barna háttérszínnel jelzett cellák értékeit. Ahol lehetséges, használd az excel beépített függvényeit, illetve alkalmazz képletmásolást!
- A K9-es cella megoldásához is excel függvényt alkalamzz!
- Nyisd meg az alapatáblázatot, amely egy társasházi lakás havi meleg- és hidegvíz, villany-, kábeltévé és közös költség adatait tartalmazza. Értelmezd a táblázatot, majd a szövegdobozban megadott szempontok szerint számítsd ki a költségeket.
- Gyakorló feladat százalékszámításra és képletmásolásra! Töltsd le a táblázatot, nyisd meg és a szövegdobozban feltüntetett feltételek alapján oldd meg azt. A feladat arra irányul, hogy gyakorld, a cellacím melyik részét kell rögzítened a dollárjel segítségével. A megoldásod akkor lesz jó, ha a sárga cellába írt képleted "két húzással" a megfelelő értékeket mutatja!
- A megadott hozzávalók alapján excel segítségével számítsd ki, mennyibe kerül 1 adag meggymártás elkészítése. Az nyersanyag árakat keresd meg az interneten. Az "Elkészítés"- t és a "Szómagyarázat"-ot szövegdoboz segítségével jelenítsd meg a költségvetési táblázat mellett/alatt. Feladatsor: itt
Az "Első feladatsor" munkafüzetet letöltheted: innen
![]() |
Megoldást letöltheted: innen |

Milyen képlet kerül az e4-es cellába, hogy a táblázat világosbarna adatait képletmásolás segítségével legyen megoldható?
Az e9-es cellában összesítsd az adatokat!

Feladatok:
Ahol lehet, alkalmazz képletmásolást, ill. használd az excel beépített függvényeit!
(Az élethűbb megoldás érdekében használtam a VÉLETLEN.KÖZÖTT függvényt! Ezen NE módosíts!)
Alaptáblázat:itt
Abban az esetben, ha bizonytalan vagy a megoldásod helyességében, az alaptáblázat mellék készíts egy ellenőrző táblázatot is, ahova kiszámítod a feladatot cellarögzítés nélkül. Ha a két táblázatban lévő értékek megegyeznek, akkor a "cellarögzítéses" megoldásod jó!
Alaptáblázat:itt
Minta táblázat: itt
![]() |
![]() |
![]() |
hozzávalók | elkészítése | szómagyarázat |