Forrás: Kelemenné Pataki Márta, Bognárné Pálvölgyi Márta: Hivatalos levelezés számítógépen, 2006
ISBN-10: 963-06-1744-7
Nyelvi kifejezések, szófordulatok: itt

Ebben a témakörben a hivatalos levéllel foglalkozunk. Elsajátítjuk a "hivatalos levél" felépítését, részeit, szerkezeti egységeit, illetve néhány formalevél típussal fogunk megismerkedni.
A cél a mindennapi életben szükséges általános levéltípus megismerése mellett néhány levéltípus megfogalmazásához szükséges szófordulat elsajátítása.
Célként lehet megnevezni még azt, hogy magánszemélyként képesek legyünk megfogalmazni egy levelet hivatalos szerv részére.

A szerkesztéshez az általánosan használt karakter- és bekezdésformázási műveleteken túl a táblázatokat fogjuk használni, de szeretnénk előre hangsúlyozni:
ami most táblázat segítségével kerül kialakításra, az a későbbiek során tabulátorok használatával egyszerűbben megoldható lesz majd!

Nos, vágjunk bele!

Hivatalos levél általános felépítése

A tárgyalásra kerülő levélforma magánszemély - hivatalos szerv közötti dokumentum.
Ha nem is kötelező, de ajánlott betartani néhány általános szabályt, például:
  1. a megfogalmazás ne legyen túl hosszú, törekedjünk mindig a lényegre,
  2. legyünk mindig udvariasak,
  3. alkalmazzuk a hivatalos szófordulatokat (lásd: a téma teteje!)
  4. kérésünket, panaszunkat, stb... ha tudjuk, mindig indokoljuk meg,
  5. elérhetőségi- és azonosításra szolgáló adatainkat mindig pontosan adjuk meg (lakcím, telefon, szem.ig. szám, adószám, TAJ-szám, stb...)
  6. lehetőleg alkalmazzuk a megadott szerkezeti egységeket és kialakítást
Néhány informatikai elem:
  1. Lehetőleg Calibri, Ariel, Times New Roman karaktertípusok közül válasszuk ki az alkalmazott karaktertípust. Kiemelt karakterként a Courier New típust használjuk,
  2. ne használjunk díszes karatkertípust,
  3. a hosszabb szöveget tartalmazó bekezdések legyenek sorkizárt igazításúak,
  4. a dokumentum szerkesztésének befejezésekor ne feledkezzünk meg a táblázatok szegélyvonalának eltűntetéséről,
  5. a bekezdésen belül 1,5-es vagy "szimpla" sorközt alkalmazzunk,
Gyakran használt levéltípusok:
  1. kérvény (kérelem)
  2. panasz
  3. megrendelés
  4. javaslat
  5. engedély
stb...

Jelmagyarázat:
  1. x-vel jelöljük a bekezdések közötti "sornyi" kihagyásra kerülő helyet. Természetesen ez nem üres enter használatával kerül kialakításra, hanem alkalmazzuk a bekezdések közötti "térköz" mértékének helyes beállítását!

  2. Piros színnel jelöljük azokat az elemeket, amelyek a hivatalos levélben kötelezően használt levélrészek, kékkel, melyek - értelemszerűen - akkor kerülnek alkalmazásra, amennyiben azok már léteznek (pld.: iktatószám)

Minta
az elemek táblázattal és jelölésekkel az elkészült levél


Mintafeladat

A mintafeladatban egy magánszemély kéréssel fordul a balatonrendesi önkormányzathoz egy - az utcában lévő - úthiba felszámolására.
az elemek táblázattal és jelölésekkel az elkészült levél


Ajánlatkérő levél
Mi az ajánlatkérés?
Az árajánlatkérés egy olyan folyamat, amelynek során egy cég vagy magánszemély felkéri a kiválasztott szolgáltatókat, beszállítókat, vállalkozókat, hogy adjnak ajánlatokat bizonyos feladatok vagy projektek elvégzésére. Ezek alapján kerül kiválasztásra a munka tényleges elvégzője.

Az ajánlatkérés történhet:
  • írásban
  • e-mailben
  • telefonon
  • személyesen
Az írásos árajánlatkérés előnyei
Az írásos áranlat mindkét fél számára előnyös. E-mailben történő ajánlatkérés esetén például:
  • az árajánlatadó vállalkozás, magánszemély komplexebb dokumentumot tud küldeni, amelyből jobban megismerhető, hogy például egy projekt milyen konkrét feladatokat fed le, hány órát vesz igénybe stb.
  • az árajánlatot fogadó cég jobban át tudja tekinteni a munka részleteit, díját és megalapozottabb döntést tud hozni
  • Ráadásul egy jó árajánlattal kiküszöbölhetjük a sokszor felesleges és időrabló oda-vissza telefonálgatásokat, e-mailezgetéseket.
Forrás:itt
megoldás: itt


Ajánlat és visszaigazolás

Forrás:
Dr. Szanyi Ildikó: Adminisztráció és elszámoltatás a turizmusban
ISBN: 978 615 5720 50 5


A turisztikai életben sokszor előfordul, hogy a felek úgy kerülnek kapcsolatba egymással, hogy nincs módjuk egy minden kérdést átfogó szerződésben megállapodni.
Ekkor az üzletmenetben a turisztikai vállalkozás ajánlatkérésben (lásd.: előző pont) kér információkat a szolgáltatótól, aki ajánlatban tájékoztatja a szolgáltatásairól a turisztikai vállalkozást.

Az ajánlat formai (informatikai) elemei:
  • fejléces papír
  • megfelelő címzés és megszólítás
  • hivatkozás a partneriroda érdeklődésére
  • az ajánlat részletezése
  • utalás a kiegészítő információkra
  • udvarias befejezés
  • keltezés, aláírás
Az ajánlat tartalmi elemei:
  • az árban szereplő szolgáltatások mennyiségének és minőségének pontos ismertetése, az ár pontos behatárolása
  • az ajánlat érvényességének időtartama, határideje
  • a megrendelési, fizetési és lemondási feltételek.
nyersszöveg:itt
Bella Travel logó: itt
Az ajánlatkérő és az ajánlatot adó között a megrendelés visszaigazolásával szerződés jön létre. Az ajánlattevő kötelezettséget vállal a megrendelt szolgáltatások teljesítésére.

A visszaigazolás tartalmában megegyezik a megrendeléssel, hiszen az ajánlattevő az abban foglaltakat ismétli meg, azaz igazolja vissza.
A tárgyban ilyenkor az "Ajánlat visszaigazolása" kifejezést célszerű szerepeltetni, illetve a hivatkozások közé beilleszteni a partnercég egyedi azonosítóját.


A visszaigazolás tartalmi elemei:
  • hivatkozás az előzményre, azaz a megrendelésre
  • a megrendelt szolgáltatás (pontos feltételekkel)
  • a megrendelt szolgáltatás ára
  • az esetleges lemondás feltételei
  • fizetési feltételek, a kiegyenlítés módja, határideje
  • a visszaigazoló neve
Gyakorló feladatok
A feladatok elején, félkövér stílusban került kiemelésre a hivatalos dokumentum típusa!

  1. Kérvény (kérelem): hivatalos kérvény formájában készíts beadványt, melyben a VSzK igazgatóját arra kéred, hogy a pénteki informatika órát tegye át hétfőre. Indoklásként hivatkozz arra, hogy a kollégiumi diákok ebben az órarendi beosztásban nem érik el a 13.55-kor induló vonatot.

  2. Engedély: a lakóhelyed szerinti Önkormányzattól kérj engedélyt arra, hogy az építkezésedhez szükséges két köbméter sódert 48 órán keresztül a házad előtti járdarészen tárold.

  3. Panasz: panasz formájában fordulj a keszthelyi önkormányzathoz, hogy a Fő tér 1. sz. alatti cukrászdában lévő asztalok utcára helyezése akadályozza a gyalogosforgalmat.

  4. Javaslat: a keszthelyi állatkert gondozója vagy. Javasold az állatkert igazgatójának, hogy az állatkert Bönzi nevű tigrisének marhahús helyett disznóhúst adjanak. Javaslatodat indokold meg. A szükséges adatokat saját magad találd ki.

  5. Ajánlatkérés: keress az interneten a Hortobágy közelében fekvő szálláshelyet, majd kérj ajánlatot 35 fő részére a 2025-ben megrendezésre kerülő Hidi vásár rendezvényre.

  6. Ajánlatkérés: Csoportjának a Csabai Kolbászfesztivált szeretné bemutatni. A létszám 23 fő. Keszthelyről indulnak és Békéscsabán két napot kívánnak eltölteni.
    Keressen keszthelyi vagy keszthely környéki autóbusz vállalkozót és kérjen tőle ajánlatot.

  7. Megrendelés: rendeld meg a "Modern test" (2.390 Ft) című könyvet a Book Könyvkiadó Kft-től (3450 Szeged, Pf.: 200). A könyvet postai utánvétel formájában rendeld meg, illetve kérd meg a könyvkiadót, hogy mihamarabb küldjék el.

  8. Kérvény (kérelem): kérj az iskola igazgatójától egy nap szabadnapot a testvéred esküvőjének napjára.

  9. Javaslat: tegyél javaslatot a lakóhelyed szerinti önkormányzatnak - azon belül is a polgármester részére! - arra, hogy a falu/város központjában játszóteret létesítsenek.

  10. Kérvény (kérelem): kérj két nap fizetés nélküli szabadságot két napra a cégedtől. Az okot és az indoklást saját magad fogalmazd meg!

  11. Engedély: egy tetszőlegesen választott iskola igazgatójának a nevében engedélyezd Tódor Bélának, hogy nappali tagozatos, 11. évfolyamos cukrász technikusi tanulmányai mellett, heti két alkalommal szakács tanfolyamon vegyen részt.
    Az engedély kiadására azért van szükség, mivel a szakács tanfolyamon való részvétel miatt heti két alkalommal a tanulónak 2-2 tanítási órával korábban kell elmennie az iskolából.
    Ez az engedély egyben a tanórákról való távollét igazolásául is szolgál.

  12. Milyen levéltípust használnál a következő probléma megoldására: a faluban, ahol laksz, a templom harangja vasárnap reggel 5 órakor is hangos kongatással jelzi a pontos időt, megzavarva ezzel a hétvégi pihenőidőt. Fogalmazd meg a levelet a megfelelő közintézmény számára!

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com