Táblázatkezelés
- Formázd meg az alábbi táblázatokat ugyanabban a munkafüzetben az alábbiakban megadott tulajdonságok alapján:
- Az első táblázat bal-felső induló cellája legyen a C3 cellacím, míg a másodiké az A2. A harmadik táblázat helye a minta szerinti legyen!
- Ügyelj a sormagasságokra! A minta alapján igazítsd a cellákon belüli szöveget!
- Ügyelj a helyes szegélyezésre
- Mindegyik táblázat külön munkalapon legyen. A munkalapfülek nevét és színét az alábbi képen láthatod:
- feladat Új anyag:
- saját képlet beírása
- SZORZAT() és SZUM() függvények
- tizedesjegy meghatározása
- számított adat, konstans érték fogalma
- Készítsd el a minta alapján a táblázatot és formázd is meg! Ügyelj a helyes szegély- és háttér használatára!
- Töltsd le és oldd meg a feladatsorban meghatározottakat! A letöltéshez kattints: ide
- feladat Új anyag:
- ÁTLAG(), MIN(), MAX(), KICSI(), NAGY(), DARAB2() függvények,
- a táblázat első sorának rögzítése
- Készítsd el az alábbi minta szerint a táblázatot! A konstans adatokat kézzel vidd be!
- Töltsd le a feladatsort innen, majd oldd meg!
- feladat Új anyag:
- szövegdoboz beszúrása, formázása
- blokk másolása
- "Pénznem" formátum
- feladat. Ebben a feladatban almás-diós-csokis sütemény elkészítéséhez szükséges leírást, ill. a hozzávalókat találod. A feladatsor segítétségével végezd el a kalkulációs számításokat!
- nyersszöveg
- torta
- sütemény
- fagylalt (Lehet, hogy a képen nehezen kivehető, de ez a "Fagylaltok" alcsoport listajele!)
- bal oldali behúzás
- függő behúzás
- A kép alapján hozd létre a listát. Ennél a feladatnál nincs előre elkészített nyersszöveg, így a szöveget magadnak kell begépelned!
- A kép alapján hozd létre a listát. A szükséges képeket a feladat alatt találod. A szöveget gépeld be!
- Töltsd le a nyersszöveget, majd a kép alapján, a nyersszöveg segítségével készítsd el a listát! Ügyelj a megfelelő listajel kialakítására!
- Töltsd le a nyersszöveget, majd a kép alapján, a nyersszöveg segítségével készítsd el a listát! Ügyelj a megfelelő listajel kialakítására!
- A minta és a nyersszöveg alapján készítsd el a felsorolást! (A nagyításhoz kattints a képre!)
- A minta és a nyersszöveg alapján készítsd el a felsorolást! (A nagyításhoz kattints a képre!)
- A minta és a nyersszöveg alapján készítsd el a felsorolást! (A nagyításhoz kattints a képre!)
- nyersszöveg
- Lista készítése - felelet
- sor-> a táblázat vízszintes része
- oszlop-> a táblázat függőleges része
- cella-> a sor- és az oszlop metszéspontjában található táblázati egység
- szegélyvonal-> a táblázatot/cellákat határoló vonal
- kijelöléssel
- rajzeszközök segítségével
- az oszlopok és sorok közvetlen megadásával
- kijelöléssel->
néhány sorból-oszlopból álló táblázat készítésénél használhatjuk a Word beépített táblázatkészítőjét, ahol egér
segítségével egyszerűen meghatározhatjuk a sor- és az oszlopszámot.
Hátránya ennek a módszernek, hogy csak korlátozott számú sort és oszlopot tudunk beállítani.
- rajzeszközök segítségével->
váltsunk át "ceruzára" vagy "radírra", és ezeknek az eszközöknek a segítségével alakítsuk ki a táblázat szerkezetét (főleg "nem szabályos" szerkezetű táblák elkészítésénél szoktuk használni!)
A módszer alkalmazásához használnunk kell a Táblázati eszközök lapfület, majd ezen belül a "Elrendezés" fülön található "ceruza" és "radír" eszközöket.
(A Táblázati eszközök lapfület legegyszerűbb módon úgy tudod megjeleníteni, hogy az 1.-es módszer szerint rajzolsz egy 1x1-es táblázatot!) - az oszlopok és sorok közvetlen megadásával->
- Készítsük el közösen az alábbi egyszerű táblázatot. Használandó eszközök:
- táblázat beszúrása
- ceruza, radír
- cellán belüli igazítás
- szegély és mintázat
- Készítsd el letölthető nyersszöveg és a minta alapján az alábbi kiragasztható hirdetést! Ügyelj arra, hogy a helyes dokumentumszerkesztésben a sorvégek kialakításánál lehetőleg NEM az enter (SHIFT+Enter) billentyűt használjuk, hanem a behúzást vagy a megfelelő margóbeállítást alkalmazzuk!
- Még mindig közösen készítsük el az alábbi, "nem szabályos" táblázatot. A táblázatra vonatkozó felhasználandó elemek:
- táblázat rajzolása, radír és szegélyek
- cellán belüli igazítás
- kép beszúrása és igazítása
- cella árnyékolása
- cellák egyesítése és szétválasztása
- A tanultak alapján készítsd el az alábbi táblázatot! A táblázat legyen:
- pontosan 13 cm széles
- középre igazított
- a szegélyezése a minta szerinti
- a cellákon belül a szöveg vízszintesen és függőlegesen is legyen középre igazítva
- a megfelelő helyeken használj kiskapitális karaktert
- személyes adatok:
- telefonszám
- email cím
- Ha teszünk az önéletrajzba, akkor kiváló minőségű igazolványkép
- Név (kiemelve nagyobb karakter mérettel és színnel)
- Az adott állás szempontjából fontos saját kompetenciák és készségek felsorolása. (Esetleges versenyeken elért helyezések és díjak felsorolásával együtt.)
- Az adott állás szempontjából fontos előző munkahelyek felsorolása (néhány egyszerű mondattal jellemezve az adott cég működési területét). Kronológiailag "visszafelé"
- Tanulmányok (kronológiailag "visszafelé")
- Nyelvismeret
- Egyéb (pld.: számítógépes ismeret, jogosítvány, stb.)
- Nem kell minden személyes adatot beleírni az önéletrajzba.
Fontos elérhetőségi adatok:- email cím,
- telefonszám.
- születési év,
- családi állapot,
- lakcím.
- A fénykép nem kötelező az önéletrajzba!
A fotó nem fontos, és sok tekintetben hátrányos is lehet. Ha mindenképpen fényképpel akarsz pályázni, akkor az csak profi fotós által készített, jól bevilágított, ízléses (és lehetőleg mosolygós) kép legyen. - Az önéletrajz ne legyen hosszú!
Az ideális önéletrajz hossza maximum két A/4-es oldal! - Mutassuk be röviden az előző munkáltatót (munkáltatókat)!
Nagyon fontos alap lenne, mégis a legtöbb önéletrajzból hiányzik, hogy egy picit mutassuk be a korábbi munkáltatót! Ez soha ne legyen hosszú, max. 1-2 rövid mondatból álljon! Pl.: mekkora cég volt, milyen területetn tevékenykedett, stb. - Soha ne használjunk általános fogalmakat!
A legtöbb önéletrajz tele van ún. semmitmondó kifejezésekkel: "jó problémamegoldó, csapatjátékos, jó kommunikációs készség, tulajdonosi szemlélet", stb.
Ezek olyan üres szavak, amit ha az álláshirdetésben olvasunk, igazából csak irritálják az olvasót, jelen esetben a leendő munkáltatót.
A semmitmondó személyes kompetenciák helyett szakmai eredményeket és valós példákat mutassunk be az önéletrajzunkban.
Ha viszont kiemelünk egy-egy személyes kompetenciát, akkor fontos, hogy azonnal írjunk is rá példát: "jó problémamegoldó vagyok, hozzám érkeztek be a vevői kérdések és reklamációk, amelyeket hatékonyan kezeltem." vagy "“Angolul társalgási szinten beszélek, az XY Kft-nél én tartottam a kapcsolatot a cég angliai beszállítóival. " - Ne használjunk Europass típusú önéletrajzot,
(itt) és messzire
kerüljük el a netről, innen-onnan letölthető sablon önéletrajzokat.
- Végül, de nem utolsó sorban használjunk viszont bátran ízléses formai újításokat, amivel ránézésre is azt sugaljuk, nem vagyunk átlagos munkavállalók!
- jól áttekinthető,
- legyenek fejezetcímek 15-16-os betűmérettel szedve,
- ügyeljünk a sorközökre,
- használjunk felsorolást,
- fordított időrendben mutassuk be a szakmai tapasztalatainkat,
- az iskolákat pedig a szakmai tapasztalataink után tüntessük fel.
- Egy internetes portálon az alábbi munkalehetőséget találtad. Úgy döntöttél, szeretnéd megpályázni. Készítsd el a saját önéletrajzodat, amivel erre a munkára jelentkezni fogsz. Piros kerettel külön kiemeltem azt a részt, amelyre a cv-d "Magamról" részében részében hangsúlyozott hangsúlyozott figyelmet fordíts!
- Tabulátorpozíciók segítségével készítsd el az iskolai színjátszó fesztivál eredményét tartalmazó alábbi összefoglalót! Minta:
- Az alábbi ábra egy feladatlap fejlécén szerepelt. Készítsd el tabulátor és táblázat felhasználásával! A táblázaton belül a tabulátor billentyűt a Ctrl
billentyű segítségével tudod használni! (Mivel ez a feladat szöveges része nagyon rövid, ezért nincs előre elkészített nyersszöveg!)
Minta:
- Az alábbi táblázat tartalmazza, hogy mennyi szénhidrát van 100 gramm gyümölcsben, illetve zöldségben. Készítsd el tabulátor és táblzat felhasználásával!
- A feladat nyersszövegét letöltheted innen: itt
- Készítsd el az alábbi kiragasztható hirdetést! Minta:
- A megfelelő helyen alkalmazz félkövér- és kiskapitális karaktert!
- Ügyelj a megfelelő tabulátor használatra, illetve az ugrópontok közötti kitöltésre!
- A cellán belüli szövegigazításra!
- A megfelelő szegélyezésre! Minta:
- turisztikai attrakciót, és
- ahhoz kapcsolódó szálláshelyet és annak szolgáltatásait mutatja be.
- fedőlap (téma megnevezése, készítő megnevezése, dátum)
- továbbá 2-5 oldalas A4-es méretű dokumentum, amelyben a
- karaktertípus: Times New Roman vagy Arial
- karakter mérete: 12 pt
- bekezdések sorkizártak
- tartalma tagolt és kiemeléseket tartalmaz
- a képek és a forrásmegjelölés kizárólag a mellékletben szerepeltethető, a minimum terjedelmen felül!
- a dokumentumot .docx és .pdf formátumban kell elmenteni. A .pdf formátumot a vizsgáztató tanárnak kell határidőre megküldeni.
- az első dia Címdia típusú, amely a dokumentum címét, a dátumot, a készítő nevét és osztályát tartalmazza
- míg az utolsó dián megköszöni a figyelmet.
- Néhány mondatban be kell mutatni a Balaton régiót, kiemelve a régió adottságait. (Társadalmi, gazdasági, természeti, kulturális- és gasztronómiai adottságokat)
- A turisztikai attrakciót és a szálláshelyet átfogóan, lényegre törően kell bemutatni.
- A fotókat a Word dokumentum végén kell szerepeltetni mindkét témánál.
- A szálláshely bemutatásánál az árakat NE részletezzük! Helyezzünk nagy hangsúlyt a szolgáltatásokra!
- Hozd létre az alábbi mappaszerkezetet a hálózati meghajtódra!
- Miután kész vagy, nyisd meg az MS Word alkalmazást, hozz létre egy új állományt a következő szöveggel: 'Helló világ!'
- Mentsd el a MULTIMÉDIA mappába 'feladat' néven!
- Nevezd át a KÉPEK könyvtárat KÉPEK-0-ra!
- Tölts le az internetről egy rózsát ábrázoló fényképet, és helyezd el a SAJÁTNÉV-1 mappába!
- Másold át a MULTIMÉDIA könyvtárat a VÁLASZ mappába!
- Hozd létre az alábbi mappaszerkezetet a hálózati meghajtódra!
- Hozd létre az alábbi könyvtárszerkezetet a hálózati meghajtódra!
- Hozd létre az alábbi mappaszerkezetet a hálózati meghajtódra!
- A feladatsor megjelenítéséhez kattints: ide
- Könyvtárszerkezet kialakítása, könyvtárműveletek - javító felelet
- Az alábbi VESSZŐvel elkülönített szavak, kifejezések mindegyike legyen egy-egy mappa(könyvtár). Hozz létre egy jól felépített,
logikus könyvtárszerkezetet!
növény, mese, narancs, ló, Piroska, paradicsom, póniló, zöldség, Piroska és a farkas, gyümölcs, állat, káposzta, - Korrepetálás Lehetőség van egyéni korrepetálásra is. Ekkor kizárólag az adott diák konkrét problémáival foglalkozom, ezért ezt a lehetőséget minden esetben személyes időpontegyeztetés útján lehet igénybe venni.
- Online oktatás Online oktatáskor a MS Teams alkalmazást használjuk. Az online óra mindig az eredeti órarend szerinti időpontban kerül megtartásra. A szükséges felszerelés:
- Laptop vagy asztali számítógép (A telefon nem elegendő!)
- Mikrofon, fejhallgató/hangszóró
- Office365 belépési kód. Ez az osztályfőnöktől vagy az iskolai rendszergazdától igényelhető.
- Évközi dolgozatok értékelése:
- Tanév végi javítóvizsga értékelése: A vizsga időtartama 45 perc.
- Elérhetőség hivatalos emailben Kizárólag az esef@kvszk.hu e-mail címen vagyok a tanulók számára elérhető. Egyéb felületen kérlek, ne próbálkozz, mert nem fogok válaszolni.
- e-mail cím
- Tárgy kitöltve
- Megszólítás, pld.: Tisztelt Tanár Úr!
- Rövid, lényegre törő szöveg
- Elköszönés, pld.: További szép napot kívánva, tisztlelettel:...
- Aláírás (név, osztály)
- Esetleges csatolmányok
- Hivatalos emailben NEM használhatsz hangulatjeleket (emojikat)!
- HIBAMENTES HELYESÍRÁS!

![]() |
![]() |
![]() |
Számítások megkezdése

Feladatok:


Feladatsor: itt
Megoldás: itt
Felhasználandó állományok: Minta:

Dokumentumszerkesztés
Felsorolás jellegű lista
A nyersszöveg segítségével készítsd el az alábbi felsorolás jellegű listát!
Számozás jellegű lista
A nyersszöveg segítségével készítsd el az alábbi számozás jellegű listát!
Többszintű lista
A nyersszöveg és a képek segítségével készítsd el az alábbi többszintű listát!
A kép, mint listajel
A nyersszöveg és a képek segítségével készítsd el az alábbi allistával kiegészített többszintű listát! Ügyelj a listajelekre!
Listajel és listaelem közötti távolság
A listajel- és listaelem egymáshoz viszonyított távolságát meghatározó eszközöket a vízszintes vonalzón találod!
Gyakorló feladatok felsorolásra-, számozott listára és többszintű lista készítésére vonatkozóan
-->
Miért használjuk a táblázatot?
A mindennapi életben nagyon sokszor találkozunk táblázati formával. Ennek egyetlen oka van: ez a szerkezeti forma könnyen átláthatóvá teszi a megjelenített adatokat az emberi agy számára.
A táblázat részei
Táblázat készítése
Az MS Wordben többféle módszer segítségével készíthetünk (szúrhatunk be) táblázatot, például:
Táblázat tulajdonságainak meghatározása
Egy táblázat objektum rengeteg tulajdonsággal rendelkezik, melyeket legegyszerűbben a "Táblázat tulajdonságai" ablak segítségével definiálhatsz. Ehhez készítsd el a táblázatot, majd a kurzort pozícionáld valamelyik cellába.
Ezután jobb egérgombot lenyomva a felbukkanó menüben választ a "Táblázat tulajdonságai..." menüpontot.
Cellák háttérszíne (árnyékolása)
Nagyon gyakran alkalmazott művelet, a táblázati cellák háttérszínének megváltoztatása/árnyékolása.
Cellák egyesítése, felosztása
A cellák háttérszínének meghatározása után az egyik leggyakoribb táblázati művelet a cellák egyesítése/felosztása. Ehhez egér segítségével jelöld ki az adott cellákat, majd használd az alábbi utasítást:
Cellatartalom igazítása
Végül, de nem utolsó sorban nézzük meg, miként tudjuk pozícionálni a cellákon belül a cellatartalmat:
Ne feledd!: a fentieken kívül egy táblázati objektum még rengeteg tulajdonsággal rendelkezik, de ezeknek a meghatározása már egyéni utánajárással történik!
Feladatok
A feladatok jelentős része az Oktatási Hivatal: Digitális kultúra tankönyv (NAT 2020, ISBN 978-615-81539-5-9) alapján készültek.
A felhasznált karaktertípus és méret: Agency FB, 22 pt.
A két bekezdés közötti térköz 22pt.
Felhaszált képek:
Magyar-szerű "halandzsa" szöveg letöltése: Lorum ipse...
Elkészült oldal
Segéd keret
Csak a keret
Önéletrajz (Curriculum Vitae - CV) készítése
Definíció: az önéletrajz egy olyan marketingcélú dokumentum, ami egy megpályázott állás szempontjából mutatja be a saját készségeinket és tapasztalatainkat úgy, hogy tartalmazza az elérhetőséginken
kívül az állás megpályázásához szükséges szemlyes adatainkat is.
Részei:



Megoldás letölthető: innen
Nem pályakezdő életrajz:


Megoldás letölthető: innen
Az önéletrajzban elkövetett néhány hiba, amit egy kis odafigyeléssel könnyen kiküszöbölhetünk:
Forrás: gerillaoneletrajz.hu
Legyen a CV tehát:
Gyakorló feladatok önéletrajz készítéséhez
A tanult táblázatos formát használd fel az informatikai szerkezeti egység kialakítására, de egyéni ízlésed is segítségül hívhatod! (Tételezzük fel, hogy sikeresen elvégezted a VSzK-t, idén érettségiztél.)
Cél: tűnj ki a "tömegből", az önéletrajzoddal érd el azt, hogy a hotel személyzetis munkatársa téged is behívjon személyes elbeszélgetésre!

Egyéb dokumentumok készítése



A minta és a tanultak alapján készítsd el az alábbi kupont! Ügyelj az alábbiakra:

Portfólió készítése
A tanuló az iskola székhelye szerinti régióban megtalálható, a tanuló által választott
Az elkészített dokumentum formai követelményei:
A prezentáció max. 6-8 diakép összesen, amelyből az
Bevezetés az informatikába
Könyvtár- és fájlműveletek
Gyakorló feladatok:


Helyezd át a VÁLASZ mappát az EGYEBEK könyvtárba, majd töröld a MULTIMÉDIA mappát!

Miután elkészültél, nyiss meg a Jegyzettömb alkalmazásban egy munkaállományt, majd írd bele a következő szöveget:'Ez a szöveg karakterek sorozata.' Mentsd el a VÁLASZ mappába! Az állomány neve legyen a saját neved!

Office365 alkalmazás – belépési e-mail címek

Csengetési rend
1. óra: | 0800 | 0845 |
2. óra: | 0850 | 0935 |
3. óra: | 0945 | 1030 |
4. óra: | 1040 | 1125 |
5. óra: | 1135 | 1220 |
6. óra: | 1245 | 1330 |
7. óra: | 1335 | 1420 |
8. óra: | 1425 | 1510 |
Általános tudnivalók, elérhetőség. Hivatalos email.
A korrepetálásra mindig konkrét kérdésekkel érkezz!
Megjegyzés: a korrepetálást általában hétfőn vagy szerdán délután szoktam tartani.
91% - 100% | 5 (jeles) |
80% - 90% | 4 (jó) |
65% - 79% | 3 (közepes) |
51% - 64% | 2 (elégséges) |
0% - 50% | 1 (elégtelen) |
Egyes esetekben a fentiektől lehet eltérés! |
Az írásbeli értékelésének módja: aki 35% alatt, de legalább 18%-ot teljesít, szóbeli vizsgát tehet.
85% - 100% | 5 (jeles) |
70% - 84% | 4 (jó) |
50% - 69% | 3 (közepes) |
35% - 49% | 2 (elégséges) |
0% - 34% | 1 (elégtelen) |
Tanuló kizárólag hivatalos emailt írhat. A hivatalos e-mail általános szabályait, illetve részeit itt láthatod: